Ad4Mass http://www.ad4mass.pl Nowe technologie w handlu Thu, 25 Jun 2020 13:08:50 +0000 en-US hourly 1 Płatności bezgotówkowe http://www.ad4mass.pl/platnosci-bezgotowkowe/ http://www.ad4mass.pl/platnosci-bezgotowkowe/#respond Thu, 25 Jun 2020 13:08:48 +0000 http://www.ad4mass.pl/?p=29 Płatności bezgotówkowe stają się specjalnością Polek i Polaków. Coraz więcej z nas rezygnuje z papierowego pieniądza na rzecz kart płatniczych, kredytowych, a nawet płatności telefonem czy zegarkiem. W codziennym użytkowaniu jest to wygodne bez kosztowe. Sytuacja zmienia się, gdy chcemy płacić naszymi kartami kredytowymi lub debetowymi za granicą.Kantor, a po co? Do niedawna, zanim wybraliśmy…

Read More

The post Płatności bezgotówkowe first appeared on Ad4Mass.

]]>
Płatności bezgotówkowe stają się specjalnością Polek i Polaków. Coraz więcej z nas rezygnuje z papierowego pieniądza na rzecz kart płatniczych, kredytowych, a nawet płatności telefonem czy zegarkiem. W codziennym użytkowaniu jest to wygodne bez kosztowe. Sytuacja zmienia się, gdy chcemy płacić naszymi kartami kredytowymi lub debetowymi za granicą.
Kantor, a po co?

Do niedawna, zanim wybraliśmy się w podróż za granicę musieliśmy udać się do kantoru aby wymienić złotówki na lokalną walutę. Z tym wiązały się problemy typu: ile wymienić? Czy mi starczy? a może za dużo? Co zrobić z resztą, sprzedać i stracić czy zostawić? Dziś coraz więcej osób decyduje się na płatności za granicą kartami. Jest to wygodne, ale wiąże się z pewnymi kosztami i opłatami.

Prowizja za przewalutowanie

Obecnie płatność kartami kredytowymi i debetowymi na terenie Polski nie jest związana z żadnymi dodatkowymi kosztami. Inaczej wygląda sytuacja, gdy te same karty złotówkowe używamy poza terenem Polski, bowiem trzeba uwzględnić opłatę za przewalutowanie. Co to jest i jakie koszty może wygenerować? Dokonana płatność w walucie obcej (np. Euro) zostaje przeliczona na bazową walutę naszej karty, czyli złotówki. Transakcja ta kalkulowana jest po kursie operatora karty, czyli Visa lub Mastercard. Ponadto nasz bank po przewalutowaniu przez operatora karty transakcji sam pobiera dodatkową prowizję, która może wynosić o 0 nawet do 5%. Warto sprawdzić w oddziale lub na infolinii, jakiej opłaty możemy spodziewać się w przypadku naszego banku za płatności za granicą.
VISA czy MASTERCARD

Jaka jest właściwie różnica między kartami Visa a Mastercard?

W przypadku płatności w kraju, nie ma to dla nas żadnego znaczenia, natomiast sprawa ulega zmianie w przypadku płatności w obcej walucie. W przypadku kart Visa, kwota transakcji jest przeliczana z obcej waluty bezpośrednio na walutę rozliczeniową, czyli złotówki. Do tego nasz bank dodaje swoją opłatę i tak powstaje finalna suma, która znika z naszego konta po dokonaniu płatności. W przypadku MasterCard mamy podwójne przewalutowanie. Dla tego operatora bazową walutą jest euro lub dolar, dlatego jeśli płacimy np. w czasie wakacji w Chorwacji kunami, to transakcja taka najpierw zostanie przeliczona na euro, a dopiero w następnej kolejności na złotówki. Poza tym oczywiście bank może obciążyć tę płatność swoimi opłatami.

The post Płatności bezgotówkowe first appeared on Ad4Mass.

]]>
http://www.ad4mass.pl/platnosci-bezgotowkowe/feed/ 0
Po co są kasy fiskalne? http://www.ad4mass.pl/po-co-sa-kasy-fiskalne/ http://www.ad4mass.pl/po-co-sa-kasy-fiskalne/#respond Thu, 25 Jun 2020 13:06:29 +0000 http://www.ad4mass.pl/?p=26 Kasy fiskalne stały się konieczności w ewidencjonowaniu obrotów coraz większych grup przedsiębiorców dokonujących sprzedaży towarów i usług. Tak wiec posiadanie kasy fiskalnej stało się nieodłącznym elementem działalności gospodarczej. Obowiązek wystawiania paragonu za sprzedasz towarów i usług, nawet tych drobnych, wiąże się z koniecznością biegłej obsługi kasy. Jak zatem obsługiwać to urządzenie? Jakie podstawowe czynności są…

Read More

The post Po co są kasy fiskalne? first appeared on Ad4Mass.

]]>
Kasy fiskalne stały się konieczności w ewidencjonowaniu obrotów coraz większych grup przedsiębiorców dokonujących sprzedaży towarów i usług. Tak wiec posiadanie kasy fiskalnej stało się nieodłącznym elementem działalności gospodarczej. Obowiązek wystawiania paragonu za sprzedasz towarów i usług, nawet tych drobnych, wiąże się z koniecznością biegłej obsługi kasy.

Jak zatem obsługiwać to urządzenie? Jakie podstawowe czynności są wykonywane na kasie fiskalnej? Odpowiedź na te pytania znajdują się poniżej. Obsługa kas fiskalnych wymaga wprawy i doświadczenia, poza odpowiedniego przeszkolenia liczy się praktyka i doświadczenie. Obsługa kasy fiskalnej jest elementarną umiejętnością w branży handlowo-usługowej, bowiem sama kasa jest podstawowym narzędziem pracy. Główne działania wykonywane na kasie fiskalnej to:

  • ewidencjonowanie wpłat gotówkowych i płatności elektronicznych
  • oznaczanie na paragonie formy płatności (gotówka lub karta kredytowa/ debetowa)
  • skanowanie kodów kreskowych
  • dokonywanie zwrotów, korekt i naliczanie rabatów
  • rozliczanie utargu

Płynne wykonywanie tych operacji wpływa na jakość pracy i zadowolenie klientów. Obsługiwany nie powinien czekać na wydanie rachunku zbyt długo, choć wymiana rolki czy zawieszenie się urządzenia to chleb powszedni pracy na kasie. Poza standardowymi operacjami, pracownik musi wiedzieć jak wykonać na nieszablonowe operacje jak anulowanie paragonu lub pewnych pozycji, korekta źle naliczonego towaru lub usługi. Jeśli wiemy już jakie operacje wykonuje się na kasie fiskalnej, trzeba wiedzieć jak działa samo urządzenie. Podstawowa kwestia to przygotowanie jej do pracy, czyli uruchomienie i ustawienie w tryb sprzedaży. Po włączeniu kasy należy podać stan gotówki, jaki znajduje się w kasetce.

To absolutna podstawa! Gdy na ekranie pojawi się komunikat, że urządzenie jest w trybie sprzedaży, można dokonywać transakcji. Aby sprzedać towar należy za pomocą czytnika zeskanować kod produktu, a następnie podsumować wciskając klawisz „RAZEM”, wprowadzić sposób płatności (gotówka/ karta) i wcisnąć klawisz „ZATWIERDŹ”. Na zakończenie pracy należy wykonać raport i rozliczyć gotówkę z kasetki. Ostatnim krokiem jest wyłączenie urządzenie.

Praca z kasą fiskalną nie jest trudna, ale wymaga wyszkolenia w pierwszym okresie pracy. Z każdym kolejnym dniem wszystkie operacje, nawet raportowanie czy dokonywanie zwrotów stają się prostymi i naturalnymi zadaniami.

The post Po co są kasy fiskalne? first appeared on Ad4Mass.

]]>
http://www.ad4mass.pl/po-co-sa-kasy-fiskalne/feed/ 0
Rejestracja kasy fiskalnej http://www.ad4mass.pl/rejestracja-kasy-fiskalnej/ http://www.ad4mass.pl/rejestracja-kasy-fiskalnej/#respond Thu, 25 Jun 2020 13:00:59 +0000 http://www.ad4mass.pl/?p=23 W przypadku większości działalności gospodarczych polegających na sprzedaży usług lub towarów obowiązkowe jest posiadanie przez przedsiębiorców kas fiskalnych rejestrujących wszystkie transakcje. Ta narzucona przez ustawodawcę zasada służy głównie wyeliminowaniu nieuczciwych przedsiębiorców, szukających np. sposobów na pozbycie się nielegalnego towaru lub unikających płacenia podatków. Są oczywiście od tej reguły wyjątki, wynikające z innych możliwości rejestrowania transakcji,…

Read More

The post Rejestracja kasy fiskalnej first appeared on Ad4Mass.

]]>
W przypadku większości działalności gospodarczych polegających na sprzedaży usług lub towarów obowiązkowe jest posiadanie przez przedsiębiorców kas fiskalnych rejestrujących wszystkie transakcje. Ta narzucona przez ustawodawcę zasada służy głównie wyeliminowaniu nieuczciwych przedsiębiorców, szukających np. sposobów na pozbycie się nielegalnego towaru lub unikających płacenia podatków. Są oczywiście od tej reguły wyjątki, wynikające z innych możliwości rejestrowania transakcji, niemniej jednak nieliczne.

Rejestracja w urzędzie skarbowym

Nie wystarczy sam zakup odpowiedniego urządzenia. Kasę fiskalną należy przede wszystkim bezwzględnie zarejestrować. Czynności tej dokonuje się w urzędzie skarbowym. W zależności od tego, jaki rodzaj działalności prowadzimy, czy jest to jednoosobowa działalność gospodarcza czy może jednostka organizacyjna, kasę rejestrujemy we właściwej placówce. Warto wiedzieć, że po zarejestrowaniu urządzenia nie wolno już w prowadzać w nim absolutnie żadnych zmian fizycznych.

Zanim jednak kasa zostanie zarejestrowana i zostanie jej nadany numer ewidencyjny należy dopełnić szeregu wymaganych formalności. Zaraz po złożeniu wniosku o zarejestrowanie kasy, należy ją poddać fiskalizacji przez uprawnionego do tego serwisanta. Wtedy właśnie do urządzenia zostają wprowadzone dane przedsiębiorcy i jego NIP a na koniec dane o dokonaniu wspomnianych czynności zostaną przekazane do urzędu skarbowego. Na tej podstawie dopiero będzie mogła zostać wydana decyzja o rejestracji kasy. Sama rejestracja jest nieodpłatna, trzeba się jednak liczyć ze sporymi niekiedy kosztami fiskalizacji przez serwisanta.

Rejestracja kasy, a tym samym nadanie jej numeru ewidencyjnego, to jeszcze nie koniec czynności związanych z opieką nad urządzeniem. Należy bowiem pamiętać, iż wszelkie zmiany, takie jak np. zmiana miejsca użytkowania kasy, zmiana firmy serwisującej, a nawet zmiana urzędu skarbowego przedsiębiorcy misi być niezwłocznie zgłoszona do adekwatnej instytucji. Niezwłocznie czyli nie później niż do 7 dni.

The post Rejestracja kasy fiskalnej first appeared on Ad4Mass.

]]>
http://www.ad4mass.pl/rejestracja-kasy-fiskalnej/feed/ 0
Nowoczesne kasy fiskalne http://www.ad4mass.pl/nowoczesne-kasy-fiskalne/ http://www.ad4mass.pl/nowoczesne-kasy-fiskalne/#respond Thu, 25 Jun 2020 12:58:55 +0000 http://www.ad4mass.pl/?p=19 Kasy fiskalne to współcześnie podstawowy obowiązek sprzedawcy, ale czy każdego? Ustawa o VAT zakłada co prawda, iż podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych muszą stosować kasy fiskalne, jednak nie jest to zasada bezwzględna i są od niej pewne wyjątki. Kiedy kasa fiskalna nie jest obowiązkowa? Aby podatnik prowadzący…

Read More

The post Nowoczesne kasy fiskalne first appeared on Ad4Mass.

]]>
Kasy fiskalne to współcześnie podstawowy obowiązek sprzedawcy, ale czy każdego? Ustawa o VAT zakłada co prawda, iż podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych muszą stosować kasy fiskalne, jednak nie jest to zasada bezwzględna i są od niej pewne wyjątki.

Kiedy kasa fiskalna nie jest obowiązkowa?

Aby podatnik prowadzący swą działalność w internecie mógł zostać zwolniony z rejestrowania sprzedaży przy użyciu kasy fiskalnej, transakcja musi spełniać pewne warunki. Dotyczą one zarówno płatności, towaru, jak i samego kontrahenta. Po pierwsze, całkowita należność za zakupiony towar musi być uiszczona przelewem na wskazany rachunek bankowy. Zasada ta zatem całkowicie wyklucza płatności gotówkowe. To jednak jeszcze nie zwalnia podatnika z zastosowania kasy fiskalnej.

Dodatkowo bowiem w ewidencji sprzedaży podatnik musi jasno wskazać, kto jest odbiorcą usługi czy towaru i co dokładnie jest przedmiotem transakcji. Będą tutaj zatem wymagane między innymi dane adresowe płatnika. To jednak nadal nie wszystko. Ważny jest bowiem również przedmiot transakcji. Ustawodawca wymienia dokładnie, które towary i usługi nie mogą być zwolnione ze wspomnianego wyżej obowiązku. Otóż są to między innymi silniki spalinowe, tytoń, sprzęt fotograficzny, sprzęt radiowy i telewizyjny, ale co ciekawe także biżuteria i perfumy.

Warto jednak pamiętać, iż zwolnieniu z rejestrowania transakcji przy użyciu kas fiskalnych podlegają również przedsiębiorcy, którzy osiągają mniejszy niż 20000 złotych roczny obrót ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Niemniej jednak, jeżeli próg ten zostanie przekroczony, przedsiębiorca obowiązany jest w terminie najpóźniej do dwóch miesięcy zainstalować kasę fiskalną.

Reasumując, kasa fiskalna w przypadku sprzedaży internetowej nie jest konieczna o ile przedsiębiorca dopełni pewnych, narzuconych przez ustawodawcę wymogów.

The post Nowoczesne kasy fiskalne first appeared on Ad4Mass.

]]>
http://www.ad4mass.pl/nowoczesne-kasy-fiskalne/feed/ 0
Karty płatnicze http://www.ad4mass.pl/karty-platnicze/ http://www.ad4mass.pl/karty-platnicze/#respond Thu, 25 Jun 2020 12:43:56 +0000 http://www.ad4mass.pl/?p=5 Większość młodych osób deklaruje, iż na co dzień nie nosi przy sobie zupełnie żadnej gotówki. Bezpośrednią tego przyczyną jest niewątpliwie stale rosnąca popularność kart płatniczych. Płacimy chętnie nie tylko fizycznie „plastikiem”, ale także urządzeniami mobilnymi, na których są zapisane dane naszych kart, np. telefonami czy zegarkami. Dodatkowo banki oferują nam karty kredytowe, z których bardzo…

Read More

The post Karty płatnicze first appeared on Ad4Mass.

]]>
Większość młodych osób deklaruje, iż na co dzień nie nosi przy sobie zupełnie żadnej gotówki. Bezpośrednią tego przyczyną jest niewątpliwie stale rosnąca popularność kart płatniczych. Płacimy chętnie nie tylko fizycznie „plastikiem”, ale także urządzeniami mobilnymi, na których są zapisane dane naszych kart, np. telefonami czy zegarkami.

Dodatkowo banki oferują nam karty kredytowe, z których bardzo chętnie korzystamy w kryzysowych sytuacjach. Jest to rozwiązanie, nie ulega wątpliwości, bardzo wygodne, ale czy bezpieczne i odpowiednie dla niepełnoletnich płatników?

Zalety kart płatniczych

Karty płatnicze, o ile są używane rozsądnie i pod kontrolą osoby dorosłej, mogą być idealnym rozwiązaniem dla niepełnoletnich użytkowników. Jest na to wiele przykładów. Są sytuacje kiedy rodzic musi swoje dziecko zaopatrzyć w większą gotówkę, np. wycieczki, obozy, kolonie. Istnieje wtedy ryzyko, że dziecko zgubi pieniądze lub też zostanie okradzione. Wtedy cała gotówka przepada. Jeżeli natomiast zgubi kartę płatniczą rodzić jest w stanie szybko interweniować, np. blokując środki na koncie. Dodatkowo rodzić jest w stanie również kontrolować sumy wydatków, np. wydzielając dzienne kieszonkowe możliwe do wykorzystania przy użyciu karty płatniczej.
Można by przypuszczać, że karta kredytowa dla dziecka to dobry pomysł, ma ona jednak również pewne wady. Co prawda w dzisiejszym świecie to już rzadkość, niemniej jednak zdarza się, że w niektórych miejscach nie ma możliwości dokonywania płatności przy użyciu karty kredytowej. Warto zatem w wyjątkowych sytuacja zaopatrzyć dziecko również w niewielką gotówkę.
Karta płatnicza a karta kredytowa

O ile karta płatnicza to, jak się okazuje, bardzo dobre rozwiązanie dla niepełnoletnich użytkowników, o tyle z karta kredytową sprawa ma się już nieco inaczej. Karta kredytowa zobowiązuje bowiem do przestrzegania pewnych zasad, min. dotyczących spłaty pobranych wcześniej środków, co w przypadku niepełnoletnich i niepracujących użytkowników może niestety spłynąć na rodziców. Nie bez powodu zatem wszelkiego rodzaju kredyty i pożyczki przeznaczone są dla osób dorosłych

The post Karty płatnicze first appeared on Ad4Mass.

]]>
http://www.ad4mass.pl/karty-platnicze/feed/ 0